google-site-verification: googlebe2f3446f342b0eb.html
top of page

טקסי בר מצווה 

מזל טוב לרגל הגעתכם למעמד המרגש  ו"ברוכים הבאים" לקהילת "אמת ושלום". קהילתנו מזמינה אתכם לציין את ההגעה לגיל מצוות בטקס חגיגי, משפחתי, ומשמעותי, שמרכיביו העיקריים דומים לטקסים שמקיימים  בני ובנות מצווה בכל העולם.

טקס העלייה לתורה הוא חלק ממהלך שלם שכולל לימוד אישי – לימוד קריאה בתורה ו/או בהפטרה בטעמי המקרא, הכנת הדרשה, הנחת תפילין.

בר/בת מצווה

בר מיצווה

"עֵץ חַיִּים הִיא לַמַּחֲזִיקִים בָּהּ וְתֹמְכֶיהָ מְאֻשָּׁר" (משלי ג יח, סדר הקריאה בתורה)

מזל טוב ! לפני לא מעט שנים הרחבתם את המשפחה והנה ה"תינוק" שלכם מראה כבר סימנים ראשונים של התבגרות ועצמאות. בדומה למסורות רבות אחרות, בחרה גם המסורת היהודית לציין את רגעי המעבר מהילדות לנערות במעמד משפחתי וקהילתי מרגש – טקס בר המצווה. אנחנו בקהילת אמת ושלום מציעים לכם שלא לוותר על הרגע המשמעותי והמרגש ולציין אותו בדרך שמשלבת מסורת והתחדשות, באמצעות טקס בר מצווה רפורמי בבית הכנסת בהובלת הרבה של קהילתנו, הרבה אריאלה.

בצד השמירה על המנהגים המסורתיים של הטקס: עליה לתורה, קריאת ההפטרה, התפילין, זריקת הסוכריות וכו', יש לחגיגות בר המצווה בקהילות שלנו מספר מאפיינים ייחודיים. החשוב שבהם הוא הרצון להפוך את הטקס לחוויה בעלת תוכן ולא רק ל"מצוות אנשים מלומדה". בצד לימוד הקריאה בתורה וטעמי המקרא, הנער כותב דרשה המחוברת לחייו מתוך התוכן של פרשת השבוע שלו.

מאפיין נוסף של טקס בר המצווה בקהילתנו הוא האווירה השוויונית והמשפחתית. בני המשפחה יושבים יחדיו, עוטפים באהבתם את הבן; נשים וגברים מוזמנים לעלות לתורה ולטול תפקיד במהלך הטקס ומקומה של האם אינו שונה מזה לו זוכה האב. בנוסף, בני המשפחה מוזמנים להעשיר את הטקס המסורתי בביטוי אישי ומשפחתי, הבא לידי ביטוי בברכות, בהשתלבות בהנחיית התפילה ובדרכים נוספות.

טקסי בר המצווה נערכים מתוך רצון לקרב את בני המשפחה ואורחיהם אל מטבע התפילה המסורתי ועל מנת לאפשר להם "להרגיש בבית". התפילה מונהגת על ידי הרבה אריאלה, ולעתים גם על ידי חזן או חזנית. התפילה מלווה בהדרכה ובהסברים המקלים על ההתמצאות בסידור התפילה ועל ההשתלבות בשירה ובקריאה.

לפרטים נוספים על טקסי בר/ת המצווה בקהילתנו לחצו על פרטים נוספים למעלה

לכל ילד ונער יש אצלנו מקום

קהילתנו שמחה ללוות ברגעים המרגשים והמיוחדים של חגיגת בר המצווה גם ילדים ונערים בעלי קשיי למידה ו/או עם צרכים ייחודים. לכל ילד ולכל משפחה יש אצלנו מקום בבית הכנסת ובלב, ונשמח לסייע לכם בכל הדרוש.

ברית בריתה

חתונות

Tell your visitors your story. Add catchy text to describe what you do, and what you have to offer. The right words can inspire and intrigue your audience, so they’re ready to take action on your site. To start telling your story, double click or click Edit Text.

 בת מצווה 

גם לך מגיע לעלות לתורה ושיזרקו עליך סוכריות

מזל טוב ! לפני לא מעט שנים הרחבתם את המשפחה והנה ה"תינוקת" שלכם מראה כבר סימנים ראשונים של התבגרות ועצמאות. אנחנו בקהילת אמת ושלום מציעים לכם שלא לוותר על הרגע המשמעותי והמרגש ולציין אותו בדרך שמשלבת מסורת והתחדשות, באמצעות טקס בת מצווה רפורמי בבית הכנסת בהובלת הרבה אריאלה.

מסורת והתחדשות

במהלך הדורות נקבע גיל 12 כגיל הקובע לקבלת עול מצוות על ידי הנערה ולהצטרפותה לקהל הבוגרים והבוגרות. טקס בר המצווה המסורתי הכולל עלייה חגיגית לתורה, התעצב לקראת סוף ימי הביניים, במאתיים השנים האחרונות מובילה היהדות הרפורמית מהפכה נפלאה בעולם היהדות בכל הנוגע למקומן של נשים בבית הכנסת בפרט ובחיי הדת והרוח בכלל.

נשים נספרות למניין, מכהנות כרבות וחזניות, מלמדות, מחדשות ויוצרות. ביטוי מרכזי למהפכה זו הוא ההזמנה של נערות והוריהן לציין את בת המצווה בטקס מסורתי של עליה לתורה בבית הכנסת.

בשנים האחרונות אלפי משפחות ישראליות אינן מסתפקות רק במסיבה, אלא חוגגות את בת המצווה של הבת בקהילות התנועה הרפורמית, תוך הפיכת הטקס לנקודת זמן משמעותית, ערכית ומרגשת לכל המשפחה.

סדנאות אמהות ובנות

שנת בת המצווה היא הזדמנות לפנות מקום לחוויה ייחודית ומשותפת לאמהות ולבנות. אמהות רבות שואפות ששנת בת המצווה של בנותיהן תהיה משמעותית, אבל לא תמיד יודעות איך להפוך אותה לכזאת. התנועה הרפורמית בנתה עבורכן את תוכנית "את ואני – מפגשי אמהות ובנות" הכוללת סדרה של מפגשי לימוד ויצירה של אמהות ובנות מצווה במסע משותף אל המסורת היהודית, תהליך ההתבגרות, עולם הנשיות וערכים של אחריות חברתית ואכפתיות. התוכנית מיועדת לקבוצה של אמהות ובנות והיא מובלת על ידי רבה רפורמית, הרבה אריאלה. ניתן להשתתף בתוכנית במקביל להכנה לטקס עליה לתורה בקהילתנו או ללא קשר אליו.

לכל ילדה ונערה יש אצלנו מקום

קהילתנו שמחה ללוות ברגעים המרגשים והמיוחדים של חגיגת בת המצווה גם ילדות ונערות בעלות קשיי למידה וילדות ונערות עם צרכים ייחודים. לכל ילדה ולכל משפחה יש אצלנו מקום בבית הכנסת ובלב, ונשמח לסייע לכם בכל הדרוש.

bottom of page